Obok styropianu czy wełny mineralnej współcześnie można odnaleźć kilka zupełnie nowych materiałów termoizolacyjnych. Dlatego zanim przystąpisz do ocieplania swojego domu, sprawdź koniecznie, które materiały są dzisiaj konkurencją dla tradycyjnych i dobrze znanych materiałów termoizolacyjnych.
Twarde płyty z okładziną
Twarde płyty z okładziną produkowane są najczęściej z wysokiej jakości, ulepszonej pianki poliuretanowej PIR. Ich forma jest bardzo zbliżona do płyt styropianowych, z tą różnicą, że płyty poliuretanowe są najczęściej z obu stron okładane wzmocnionym papierem lub folią aluminizowaną. Płyty z pianką poliuretanową PIR charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Są jednymi z lepszych materiałów izolujących na rynku. Współczynnik przewodzenia ciepła pianki PIR jest bardzo niski i wynosi od 0,023 do 0,028 W/mK. Zaletą tego materiału izolacyjnego jest pełna odporność na wodę i wilgoć.
Maty termoizolacyjne z połyskiem
To stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje rzeszę zwolenników.
Maty termoizolacyjne z połyskiem odbijają promieniowanie cieplne, dzięki czemu zachowują termoizolacyjność budynku. Maty termoizolacyjne z połyskiem to dość cienkie maty o budowie warstwowej. Pomiędzy dwiema powłokami folii aluminizowanej znajdują się warstwy maty poliestrowej, folii bąbelkowej lub folii metalizowanej. Maty termoizolacyjne z połyskiem charakteryzuje lekkość oraz doskonałe właściwości termoizolacyjne.
Aerożel
Aerożel to jeden z najdoskonalszych materiałów termoizolacyjnych, który współcześnie podbija rynek budowlany. Aerożel można kupić w postaci płyt, mat lub granulatu. Aerożel to nic innego jak tlenek krzemu, a w zasadzie zol krzemianowy skondensowany do formy żelu i utwardzony. Gęstość aerożelu waha się w granicach od 2 do 143 kg/m3, przy czym warto wskazać, że jest on odporny na ściskanie. Oprócz doskonałych właściwości termoizolacyjnych, materiał ten doskonale tłumi także dźwięki.