Jakie są najpopularniejsze materiały budowlane w naszym kraju? Na pierwszym miejscu z pewnością powinniśmy wymienić pustaki ceramiczne. Na podium jednak z pewnością plasowałyby się również bloczki z betonu komórkowego. Ich powszechność nie może dziwić, bloczki tego typu mają użytkownikom wiele do zaoferowania.
Ich największe zalety to dobra izolacyjność termiczna oraz niewielki ciężar – zwłaszcza ta pierwsza cecha jest pożądana przez przyszłych właścicieli budynków. Przy tym bloczki z betonu komórkowego są na tyle uniwersalne, że swobodnie można z ich tworzyć ściany wewnętrze, jak i zewnętrzne. Bloczki, jak już wspomnieliśmy, występują najczęściej w wariancie białym oraz szarym.
Od czego zależy ich kolor? Przede wszystkim od rodzaju użytego kruszywa. Szare bloki zawierają m.in.
popiół, który odpowiada za ich charakterystyczną barwę. Głównym składnikiem białych bloczków jest natomiast piasek kwarcowy. Ten ostatni materiał ma pochodzenie naturalne, a w związku z tych bloczki białe są często uważane za opcję zdrowszą.
Niejednokrotnie można usłyszeć opinie, że pozwalają one na stworzenie zdrowszego mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia. Taki podział na zdrowe i niezdrowe bloczki z betonu komórkowego nie jest jednak w pełni zgodny z prawdą. Szary wariant, zgodnie z aktualną wiedza, nie szkodzi zdrowiu.
Popiół, który wykorzystuje się do ich tworzenia jest wcześniej odpowiednio przygotowany – co wiąże się przede wszystkim z długim czasem składowania przed przystąpieniem do procesu produkcyjnego.